Okresní hospodářská komora Most a její saští partneři realizují projekt za milion EUR
Vzhledem ke stoupajícím nákladům na energie a novým environmentálním požadavkům jsou malé a střední podniky pod rostoucím tlakem zefektivnit své výrobní procesy. Často jim však chybí finanční a personální zdroje k realizaci rozsáhlých opatření ke zvýšení účinnosti. Zde přichází na řadu projekt „EnMo – Schopnost určit neznámé tepelné toky v malých a středně velkých výrobních zařízeních“. Přispěje podnikům identifikovat a cíleně využívat potenciál úspor energie. TU Bergakademie Freiberg společně s Okresní hospodářskou komorou Most, Řemeslnickou komorou Drážďany a Dr. Strack Energie UG vyvinou cenově dostupné měřicí technologie a praktické návody, které umožňují podnikům samostatně zaznamenat tepelné ztráty ve výrobě a cíleně je snižovat. Výsledky projektu budou zveřejněny prostřednictvím akcí a online výukových materiálů. Evropská unie podporuje tento záměr částkou cca 0,91 milionu EUR.
Velkou pomoc formou konzultací žadatelům poskytuje Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. Poděkování patří Ing. Josefu Židovi a Ing. Marku Liebscherovi. Potěšilo mě, že jsem i já mohl svými kontakty a zkušenostmi přispět svým malým dílkem v přípravě tohoto smysluplného projektu.
Projekt se musí umět napsat
Ing. Jiřina Pečnerová a Ing. Markéta Vinklárková
O tzv. velkých projektech rozhoduje Monitorovací výbor programu Interreg Česko – Sasko 2021–2027. Na svém zasedání dne 20. března 2025 schválil tento výbor celkem 12 projektů přeshraniční spolupráce. Podpořené projekty získají celkem 8,9 milionu EUR z Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR). Od začátku aktuálního dotačního období už Interreg financuje 80 projektů v celkové hodnotě téměř 96 milionů eur.
Zdroj: FB Mgr. František Bína