Výrobky - Rodinné stříbro Mostecka a Litvínovska

 

Rodinné stříbro bude na stránkách Mosteckého deníku

Mostecký deník v příštím týdnu zahájí seriál o výrobcích z Mostecka a Litvínova
Most- čtenáři regionálních periodik v minulosti jistě zaznamenali seriál Okresní hospodářské komory Most a týdeníku Homér o regionálních výrobcích, který vycházel pod názvem Rodinné stříbro Mostecka a Litvínovska. Po celý loňský rok a v první polovině toho letošního byla jednou měsíčně veřejnosti nabídnuta prezentace výrobků, které se na Mostecku vyrábějí.
„V příštím týdnu odstartuje tento seriál na stránkách našich novin,“ říká šéfredaktor Mosteckého deníku Edvard D. Beneš. „Jsem rád, že v současnosti, po vzájemné dohodě, přebírá tuto pomyslnou štafetu prezentace „Mosteckých“ výrobků Mostecký deník“, říká Rudolf Jung předseda OHK Most. Ten také připojil ještě několik slov na vysvětlenou.
„Výrobek. Toto slovo v podstatě představuje vše, co člověk od raných dob své existence na této planetě pro svoji existenci potřeboval“, říká Jung s tím, že výrobek a dejme tomu i výpěstek pro vlastní potřebu a pozdější době i pro směnu byl určujícím faktorem pro rozvoj společnosti ve všech jejich fázích. „ Ve výrobku a asi i jedině v něm se realizuje technický pokrok, tvůrčí práce, uplatnění fantazie, v kusu a šikovnosti. Na výrobcích se vyvinul obchod. Dlouhá léta byla výroba určujícím faktorem moci a vlivu. Ovšem tak, jak stoupala technická úroveň výroby, stával se výrobní potenciál jakousi samozřejmostí a začal svoji dominantní roli přebírat obchod, který začal určovat základní filosofii ekonomické podstaty a fungování společnosti“, dodává Jung. Podle něj ani dnešní podnikatelské právo už nezná výrobní společnosti, ale společnosti obchodní.
To ovšem nic nemění na tom, že právě výroba zboží je pro každý region zásadním parametrem ekonomické úspěšnosti. „Náš region, dnes již zcela neoprávněně a ku škodě nás všech, za sebou táhne jako kouli na noze negativní pověst zanedbávaného regionu, který je zničen těžbou nerostných surovin a s negativním hodnocením schopností lidí, kteří zde žijí. Není a se vším důrazem říkám, že to není pravda. Jedním z důkazů je právě prezentace toho, co Mostečané, ve výrobních firmách, ať už tuzemských nebo zahraničních, dokáží vyrábět a vysílat prakticky do celého světa. Jsem velmi rád, že jsme nalezli mediálního partnera, který s námi prezentaci šikovnosti a umu místních lidí bude v následujícím období zveřejňovat. A že jsme seriál nazvali rodinným stříbrem i pro nové výrobce? Tak s přáním, aby v regionu zůstali a po čase se tím rodinným stříbrem stali“, uzavírá Rudolf Jung, předseda Okresní hospodářské komory Most.
 

Díly do automobilů z mosteckého ROSu jdou do celého světa

Společnost ROS Czech sídlící v Mostě je jednou z firem, které vyrábí důležité komponenty pro automobilový průmysl. Jejím hlavním sortimentem jsou plastové díly a montované sestavy. Na moderních vstřikovacích strojích vyrábí jak technické funkční díly, tak i povrchové a designové díly z termoplastů.

Kelímky z Litvínova se vyvážejí i do exotického Surinamu. Zaměstnávají 175 lidí

Německo, Rakousko, Skandinávie, Afrika, Jižní Amerika. Když tam lidé sní jogurt, prázdný kelímek, který jim zůstane v ruce, může být „Made in Litvínov".

Z mostecké provozovny jdou k zákazníkům uzeniny nejvyšší kvality

 Fajnovější šunky, speciality a kvalitní párky. To jsou tři skupiny výrobků, které pro své zákazníky vyrábějí zaměstnanci společnosti Kostelecké uzeniny v provozovně v Mostě – Velebudicích, v někdejší známé továrničce na šunky Bilbo.

Množství povrchů komunikací pochází z domácí obalovny

Denně po nich jezdí tisíce řidičů se svými vozidly. Projdou se po nich tisíce chodců a málokdo ví, že komunikace, kterou všichni dnes a denně používají, v řadě případů pochází od výrobce z Mostecka. Společnost Herkul a.s. je totiž vyrábí ve své obalovně asfaltových směsí v areálu někdejších vtelenských kasáren, kde má firma provozovnu.

Filtry z mostecké průmyslové zóny putují do celého světa

Víte, že kdykoliv se díváte na některý z těžkých stavebních strojů, nebo když si prohlížíte třeba obrázek bagru či některý zemědělský stroj, že se vlastně zároveň díváte na několik výrobků z Mostecka?

Většina z těchto strojů totiž využívá při svém provozu hydrauliku a při té je využíván olej. A aby vše fungovalo, tak jak má, je potřeba, aby byl hydraulický olej čistý.

Dovolte mi, abych poděkoval všem pracovníkům redakce, kteří se na tomto seriálu podíleli. Velmi oceňuji, že se týdeník HOMÉR v uplynulých 18. měsících věnoval v měsíčních cyklech problematice propagace Mostecka v oblasti, která má pro ekonomiku regionu velký význam. Vždyť právě výroba produktů je hnacím motorem prosperity a rozvoje společnosti. Náš region, který je ve vnímání české veřejnosti charakterizován většinou energetikou a to z nepochopitelných důvodů spíše zdůrazňováním negativních pohledů jednotlivců, potřebuje nejen pro občany Mostecka, ale také pro potenciální investory prezentovat skutečnost, že Mostečané dokáží vyrábět i výrobky s vysokou technickou a užitnou hodnotou, které jdou prakticky do celého světa.

Tento pravidelně uváděný seriál týdeníku HOMÉR o výrobcích Mostecka a Litvínovska vzniká ve spolupráci s OHK Most v rámci jejího projektu roku 2013 - "Aktivní Komora". Průvodcem redaktorů je předseda OHK  Most, Ing. Rudolf Jung.

OHK Most  velmi oceňuje  tuto informační aktivitu  týdeníku HOMÉR, jako účinný přínos k občanskému sebevědomí a pozitivnímu image regionu. Právě prezentace, politická podpora  a vnitřní využívání výrobkového potenciálu regionu, mnohdy na špičkové úrovni, je jedním z podpůrných nástrojů k řešení  zaměstnanosti a to zejména segmentem malého a středního podnikání.

 

Spodní dámské prádlo se stoletou tradicí se vyrábí v Horním Jiřetíně

Mezi světoznámými módními značkami spodního prádla se nijak neztrácí česká Triola, výrobce, který pro ženy všech postav šije prádlo už téměř sto let. Podprsenky, kalhotky, plavky z nejkvalitnějších materiálů vznikají pod šikovnýma rukama švadlen ve výrobně v Horním Jiřetíně. Kvalitní spodní prádlo končí většinou na tuzemském trhu, část míří i do zahraničí, především ke slovenským ženám.

 Levné ekologické teplo z domácí suroviny vyrábí v Třebívlicích

Nejlevnější teplo domova si lze zajistit i za pomoci ryze místní suroviny, hnědého uhlí z dolu Československá armáda či z dolů Bílina, a to navzdory všem skeptikům, bez zatížení životního prostředí. Místní hnědé uhlí totiž ekologicky spalují automatické kotle rovněž místní firmy EKOEFEKT a.s. Rodinná firma již dvacet let vyvíjí a vyrábí unikátní ekologické kotle schopné spalovat jak levné hnědé uhlí, tak i dražší dřevěné pelety. Při obou variantách stoupá z komínů pouze bílá pára s minimálními emisemi. O rodinné firmě a ekologickém spalování uhlí vyprávěl ředitel společnosti Pavel Vrba.

Fólie, desky a obaly z Čepiroh se usadily v kancelářích a školách po celé Evropě

 V tomto díle Rodinného stříbra bychom našim čtenářům rádi představili firmy hned dvě najednou. Obě mají své výrobní závody v Mostě v Čepirozích. Obě se zaměřují na zpracovávání měkkých plastů a patří mezi největší a jediné výrobce tohoto druhu v ČR. Tedy listujete-li v kancelářských šanonech či si vaše děti obalují školní sešity či učebnice, pak právě možná do výrobků, které pocházejí z těchto dvou firem z Mostu.

 

Největší trubky na českém trhu se vyrábí v Litvínově
SIMONA Plast – Technik, s.r.o., dceřiná společnost Německé SIMONA AG, působí v Litvínově od roku 2004. Ostrá výroba ale najela teprve v roce 2010. Za tři roky stihla firma získat hned několik jedinečností. Jako jediná v republice vyrábí plastové trubky o průměru jeden metr. Jako jediná na světě může dodávat na anglický trh plastová kolena pro distribuci plynu, jako jediná na světě totiž splňuje přísné anglické normy. Jedinečná je firma také ve svém přístupu k zaměstnancům. Žádá od nich odpovědnost a zručnost, za to si ale dobrých zaměstnanců váží a snaží se je udržet i za cenu vyššího ohodnocení.
 
Nedaleko Mostu se rodí nábytek s duší
Kdo si chce dopřát opravdový luxus, který přetrvá roky, sáhne při zařizování svého domova či při vybavování interiérů své firmy po kvalitním dřevěném nábytku. Dřevo má totiž svůj příběh, svou duši. Ta se vtiskne do každého kusu nábytku, který je ze dřeva vyroben. Dřevo právem patří mezi nejušlechtilejší materiály, po kterém budou vždy prahnout milovníci kvality a krásy. Nikdy neomrzí. Své o tom ví jednatel společnosti No. 1 Family, kom. spol. MUDr. Josef Karas. Ten pověsil své lékařské řemeslo na hřebík a už patnáct let se věnuje výhradně jen výrobě nábytku převážně z exotického dřeva.
 
Je libo tradiční a kvalitní lunch meat?
Historie výroby konzervovaného masa pod značkou SHANGHAI MALING sahá až do roku 1930, za tu dobu se tyto produkty staly jedny z nejprodávanějších v jihovýchodní Asii (50% produktů se značkou Maling se vyváží do více jak 80 zemí světa, včetně zemí EU a Severní Ameriky). V současné době produkuje značka SHANGHAI MALING více než 100 různých výrobků.
 
Školky z Drmal zachraňují krušnohorské lesy po desetiletí
Když se řekne LES a člověk se zadívá na krásu Krušnohoří, jen málokoho možná napadne, že zdejší kdysi zdevastované hvozdy se tu postupně obnovily i díky Školkařskému závodu v Drmalech u Vysoké Pece na Chomutovku. Školkařské středisko je jakousi velkovýrobnou a hlavní základnou obnovy okolních lesů i ozelenění rekultivovaných ploch uhelné pánve. Drmalskou školku, společně ještě se Střediskem krajinářství, zastřešuje lesnická společnost Less & Forest, s.r.o. Zde se pěstuje lesní sadební materiál, přičemž drtivá většina těchto produktů putuje právě na rekultivační činnost, a to nejen na horách, ale i po důlní činnosti. Les, jeho obnova a správa, tak zvaně na klíč, je hlavní náplní činnosti mateřské firmy vlastnící drmalskou školku. Odtud již řadu let putují miliony sazenic i vzrostlých stromů do zdejších lesů, městských parků, zahrad, či záhonů, silničních alejí i na soukromé pozemky a zahrady.
 
Kvalitní porcelán se v Dubí vyrábí už 150 let
Společnost Český porcelán, a.s. Dubí slaví v letošním roce sté výročí své ochranné známky. Další, neméně významné jubileum čeká porcelánku v příštím roce. Od jejího založení v roce 1864 uplyne 150 let. Navzdory konkurenci, hospodářské krizi i změny vkusu mladších generací, které už při stolování nepoužívají tak samozřejmě tradiční porcelán, jako jejich rodiče a prarodiče, porcelánka Dubí stále prosperuje a nabízí nejen dokonalý porcelán s cibulovým vzorem. O stabilitě firmy svědčí to, že je nositelem českého ocenění Rodinné stříbro v osmi ročnících a byla zařazena mezi 100 nejlepších firem v České republice. V čele firmy stojí generální ředitel Vladimír Feix, který má na stabilitě a úspěchu firmy zásadní podíl.
 
Světoznámé hračkářství v nové Vsi v Horách drží více jak stoletou tradici Rodinné stříbro Mostecka a Litvínovska
Tak, jako je Klondike proslulý zlatem, Holandsko větrnými mlýny, je i Nová Ves v Horách známá svými dřevěnými hračkami. Ve své době tu býval největší rozmach hračkářství na světě a z desítek malých i větších firem a fabrik, které dřevěné hračky vyráběly, se dnes dochovala už jen jediná, s více než stoletou tradicí, NBW s.r.o. dřevovýroba.
 
Z Mostecka mezi světové jedničky
Většina modelářů dnes dobře zná výrobce plastikových modelů letadel, fotoleptů a dalších doplňků k modelům, společnost Eduard - Model Accessories. Jen málo Mostečanů ale ví, že se nejlepší plastikové modely letadel a jejich doplňky, které světový trh nabízí, vyrábí v Obrnicích. V úplném začátku poslala společnost na trh fotoleptanou sadu. Měla mezi modeláři velký úspěch, a tak vznikaly nové sady a společnost zahájila sériovou výrobu. V roce 1993 přidala společnost také výrobu plastikových modelů letadel. V současné době firma dodává své výrobky především na zahraniční trh. Největší odběratele má ve Spojených státech amerických a ve Velké Británii. Modelář odkudkoliv ze světa si může plastikový model od světové jedničky koupit v jejich e-shopu. Vedoucí marketingu firmy Jan Zdiarský, který nás také výrobou firmy Eduard a historií společnosti provázel, říká, že v současné době nestačí výroba pokrýt poptávku.
 
Na moštu, džemu i hruškovici z BIO farmy v Chrámcích si pochutnávaní i na Pražském hradě
Zámecké sady Chrámce jsou rodinným podnikem, který hospodaří v Chráněné krajinné oblasti České středohoří. Ekologický provoz se zaměřuje na pěstování ovoce s jeho následným zpracováním. Farma šetrně hospodaří nejen v oblasti vlastního provozu, ale snaží se i o popularizaci šetrného přístupu k přírodě a prostředí. Rodinná farma zahrnuje 97 hektarů ovocných sadů a 7 hektarů trvalých travních porostů. V ekologickém režimu je celá výměra včetně veškeré ostatní produkce. Hlavním druhem ovoce, které farma produkuje, jsou hrušky, které se pěstují na více než polovině výměry. Kromě různých odrůd hrušní zde pěstují ale také jablka, višně, třešně, švestky a meruňky. Firma zpracovává výhradně jen vlastní ovoce. Vedle ovocnářské výroby se na farmě věnují i chovu ovcí, přičemž hlavním důvodem chovu ovcí je vypásání sadů vysokokmenů. Celý provoz je certifikován značkou ORGANIC FARMING a BIO s mezinárodní platností.

 

Rychlé odkazy

Česko saské cesty

Böhmisch-sächsische Wege

- klikem se loga zvětší

GENERÁLNÍ PARTNER 2017

 

HLAVNÍ PARTNER 2017

 

 

 

 

PARTNEŘI AKCÍ

 

HLAVNÍ PARTNER AKCÍ 

Dobrého listu komory pro SŠ 2017

Dobrého listu komory pro VŠ a VOŠ 2017

  

 

 

 

GENERÁLNÍ PARTNER

Dobrého listu komory pro SŠ 2017

 

 

GENERÁLNÍ PARTNER

Dobrého listu komory pro VŠ 2017

 HLAVNÍ PARTNEŘI EFÚK 2017

.

.

 

GENERÁLNÍ PARTNER

pro SOKRATES 1 - prezentace SŠ 2017

.

 

 

SOKRATES 1 a 2

Projekt byl podpořen Ústeckým krajem