Hospodářská komora: vyzýváme k větší zodpovědnosti a včasným platbám

Většina západoevropských firem v době hospodářské recese hodnotí platební morálku svých partnerů, domácích i zahraničních, hůře než loni. Schopnost podniků splácet je nejčastěji ovlivňována příjmem a výdejem peněžních prostředků, objemy prodeje a přístupem k financování. Vyplývá to z průzkumu, který dnes zveřejnila jedna z největších pojišťoven pohledávek na světa Atradius. Platební morálka firem se podle průzkumu Atradius zhoršila ve všech zemích, nejhůře z průzkumu vychází Itálie, Španělsko a Francie. Pozdní platby jsou však problémem například i v Německu, které je největším obchodním partnerem pro české firmy a kde byl zaznamenán třetí největší nárůst počtu nesplacených pohledávek.

Související soubory

Růst pracovní neschopnosti
Dokument MS WordDOC | 0 Buložit

 

„Výsledky tohoto průzkumu ukazují, že stejné problémy, se kterými se dnes potýkají tuzemské firmy, mají i firmy v okolních zemích. Je to celoevropský problém, který je v prvé řadě zapříčiněn chybějícími penězi v podnicích kvůli klesajícím prodejům a zároveň horší dostupnosti bankovních úvěrů. To, že se platební morálka jak domácích tak i zahraničních firem v posledním půlroce zhoršuje, je nesporné a velmi těžko se proto tomu dá bránit. Je však třeba říci, že problém není jen na straně samotných firem, ale i státu, který je na špičce neplatičů a jenž by naopak měl jít příkladem v boji proti druhotné platební neschopnosti,“reagoval dnes prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.
 
„Podle našeho posledního průzkumu platí 3 ze 4 firem po lhůtě splatnosti a tato situace se za posledních 5 měsíců rozhodně nezlepšila, naopak podle našich odhadů počet těchto podniků mohl stoupnout o 5 až 10 procent. Je proto velmi důležité, aby si každá firma uvědomila, že úmyslným odsouváním plateb nezhoršuje finanční situaci jen svým dodavatelům, ale zároveň i sama sobě. Roztáčí se tím kolotoč, který se v závěru obrací i proti těmto firmám, kdy jim naopak přestávají platit jejich odběratelé. Jediným receptem v této složité situaci je maximální odpovědnost a dodržování doby splatnosti faktur jak firmami, tak státem,“ dodává prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.
 
Podle posledního průzkumu hospodářské komory se 75 procent tuzemských podniků potýká s problémy pozdních plateb od svých zákazníků. Téměř 30 procent podniků uvedlo, že se jedná o desítky tisíc korun, podle více než poloviny firem (54,1 %) se jedná o stovky tisíc korun a každá desátá firma (11,9 %) uvedla, že se jedná o miliony korun. Každá druhá firma (47,6 %) uvádí, že platí své faktury pozdě nebo žádá o odložení splatnosti kvůli nedostatku financí způsobených dopadem hospodářské krize na činnost podniku.
„Hospodářská komora i nadále trvá na tom, že řešením současného stavu by bylo stanovení maximální doby splatnosti faktury, které by zlepšilo platební morálku nejen podnikatelů, ale i státu. Jako optimální se nám jeví maximální lhůta 60 dnů,“dodává prezident Hospodářské komory Petr Kužel.
Překvapivé a varující podle pojišťovny je, že nějaký zajišťovací instrument pro případ platební neschopnosti obchodního partnera využívá pouze 56 až 70 procent firem v závislosti na státu.

Rychlé odkazy

Česko saské cesty

Böhmisch-sächsische Wege

- klikem se loga zvětší

GENERÁLNÍ PARTNER 2017

 

HLAVNÍ PARTNER 2017

 

 

 

 

PARTNEŘI AKCÍ

 

HLAVNÍ PARTNER AKCÍ 

Dobrého listu komory pro SŠ 2017

Dobrého listu komory pro VŠ a VOŠ 2017

  

 

 

 

GENERÁLNÍ PARTNER

Dobrého listu komory pro SŠ 2017

 

 

GENERÁLNÍ PARTNER

Dobrého listu komory pro VŠ 2017

 HLAVNÍ PARTNEŘI EFÚK 2017

.

.

 

GENERÁLNÍ PARTNER

pro SOKRATES 1 - prezentace SŠ 2017

.

 

 

SOKRATES 1 a 2

Projekt byl podpořen Ústeckým krajem